• neholstein

2020 New England Holstein Summer Show Results

Deerfield Fairgrounds, NH Judge Adam Liddle


Grand Champion - Open Show

Grand Champion & Champion Bred & Owned – Open Show Oakfield Reality Harmony-ET (Reality-Red), 1st lifetime production cow, Oakfield Corners Dairy, NY

Reserve Grand Champion – Open Show Kevetta Daniel Lexi (Daniel), 1st senior 3-year-old, Oakfield Corners Dairy, NY

HM Grand Champion – Open Show Oakfield Solom Footloose-ET (Solomon), 1st junior 3-year-old, Oakfield Corners Dairy, NY

Senior Champion - Open Show

Senior Champion – Open Show Oakfield Reality Harmony-ET (Reality-Red), 1st lifetime production cow, Oakfield Corners Dairy, NY

Reserve Senior Champion – Open Show Oakfield WB Tiffany (Windbrook), 1st 5-year-old, Oakfield Corners Dairy, NY

HM Senior Champion – Open Show Allyndale Shocking Lilac (Aftershock), 1st aged cow, Fairmont LLC, VT

Grand Champion - Junior Show

Grand Champion – Junior Show Brigeen 1st Grade Rolene (1st Grade), 1st senior 2-year-old, Reeve Twitchell, ME

Reserve Grand Champion – Junior Show Savage-Leigh Goldlock-ET (Goldwyn), 2nd junior 3-year-old, Isabel Hall, VT

HM Grand Champion – Junior Show Walhowdon Scotch Whipped (Scotch), Maeve Leslie-Gawalt, VT

Interemediate Champion - Open Show

Intermediate Champion – Open Show Kevetta Daniel Lexi (Daniel), 1st senior 3-year-old, Oakfield Corners Dairy, NY

Reserve Intermediate Champion – Open Show Oakfield Solom Footloose-ET (Solomon), 1st junior 3-year-old, Oakfield Corners Dairy, NY

HM Intermediate Champion – Open Show Ms Abba Amazing 2319-ET (Avalanche), 1st junior 2-year-old, Oakfield Corners Dairy, NY

Intermediate Champion - Junior Show

Intermediate Champion – Junior Show Brigeen 1st Grade Rolene (1st Grade), 1st senior 2-year-old, Reeve Twitchell, ME

Reserve Intermediate Champion – Junior Show Savage-Leigh Goldlock-ET (Goldwyn), 2nd junior 3-year-old, Isabel Hall, VT

HM Intermediate Champion – Junior Show Brigeen M SS Gigi 2987-ET (Monterey), Sydney Bullard, ME

Junior Champion - Open Show

Junior Champion – Open Show Beslea Doorman Camaro (Doorman), 1st spring yearling, R & S Allyn and Beslea Farms Ltd., CT

Reserve Junior Champion – Open Show Allyndale QM Chanel (Mario), 1st winter calf, Justine Allyn, CT

HM Junior Champion – Open Show Hobby Acres Doormn Rugrat (Doorman), 1st spring calf, J & K Kimball and B & N Reid, ME

Junior Champion - Junior Show

Junior Champion – Junior Show Allyndale QM Chanel (Mario), 1st winter calf, Justine Allyn, CT

Reserve Junior Champion – Junior Show Hobby Acres Doormn Rugrat (Doorman), 1st spring calf, J & K Kimball and B & N Reid, ME

HM Junior Champion – Junior Show Clees Clover (Diamondback), 2nd spring yearling, Emily Syme, CT

Premier Breeder & Exhibitor

Oakfield Corners Dairy, NY

Spring Calf (17)

1. (1st Jr) Hobby Acres Doormn Rugrat (Doorman), J & K Kimball and B & N Reid, ME 2. (2nd Jr) Borderview Cinder Sally-ET (Cinderdoor), Lailah Clark, NH 3. Cobequid Diamondback Luna (Diamondback), Jadyn & Kennedy Kimball, ME 4. Fairmont Avalanche Ala Mode (Avalanche), Keenan Thygesen, VT 5. Brigeen Sidekick Reta-ET (Sidekick), Brigeen Farms, ME

Winter Calf (18)

1. (1st Jr) Allyndale QM Chanel (Mario), Justine Allyn, CT 2. Driscoll Hill Cbull Ariel (Crushabull), Driscoll Hill Farm, NH 3. (2nd Jr) Fairmont Doorman Soho-ET (Doorman), Harrison Hoffman, VT 4. Carpsview Jordy Ember-Red (Jordy), Bethany & Seth Carpenter, VT 5. Cobequid Alister Makewaves (Alister), Jadyn & Kennedy Kimball, ME

Fall Calf (13)

1. Hannan Undenied Passion (Undenied), R & S Allyn and T & C Hannan, CT 2. (1st Jr) Brigeen Hunk Evie (Hunk), Reeve Twitchell, ME 3. (2nd Jr) Lookout Dr Gooseberry (Director), Jadyn Kimball, ME 4. Ms Unix Aruba (Unix), Able Brown, VT 5. Old Barn Tatoo All Time (Tatoo), Elizabeth Menard, VT

Summer Yearling (12)

1. Carpsview Jordy Blueberry (Jordy), Briar Carpenter, VT 2. (1st Jr) Bevens-Creek Amazing-Red-ET (Unstopabull), Sydney Bullard, ME 3. (2nd Jr) Don-Sim Doorman Butterscotch-ET (Doorman), Colby Simpson, VT 4. Fairmont Undenied Liberty (Undenied), Blakelee Hoffman, VT 5. Don-Sim Chief Godiva (Chief), Bethany & Seth Carpenter, VT

Spring Yearling (17)

(Judged in two heats with top four from each heat returning for final placing) 1. Beslea Doorman Camaro (Doorman), R & S Allyn and Beslea Farms Ltd., CT 2. (1st Jr) Clees Clover (Diamondback), Emily Syme, CT 3. (2nd Jr) KW-BHL Goldwyn Blueberry-ET (Goldwyn), Jadyn & Kennedy Kimball, ME 4. Carpsview Diamondback Pizza (Diamondback), McKenzie Carpenter, VT 5. Luncrest Gwyn Wish-2091-ET (Goldwyn), Ricky & Elizabeth Hall, VT

Winter Yearling (6)

1. (1st Jr) Brigeen Sidekick I Rolande (Sidekick), Sydney Bullard, ME 2. (2nd Jr) Miss Denver Bails-ET (Denver), J & K Kimball and B & N Reid, ME 3. LLR La Dolce Vita (Doorman), Olson, Woeste and Hall, VT 4. Brigeen Humblkind M87 Gigi (Humblnkind), Mason Twitchell, ME 5. Tollgate Diamondback Cariha (Diamondback), Jim & Karen Davenport, NY

Fall Yearling (5)

1. Ms Connies Crush Cait-ET (Crush), Watch-Hill Holsteins, CT 2. (1st Jr) Shaw-Farm Loveman Evie (Loveman), Cynthia Shaw, MA 3. Fairmont Avalanche Lalou-ET (Avalanche), Fairmont LLC, VT 4. (2nd Jr) Whittier-Farms Lamda Cybil (Delta Lambda), Robert Shaw, MA 5. Martin-Place GC Tyra (Gold Chip), Ashley Longest, CT

Junior Best Three (5)

1. Brigeen Farms, ME 2. Jaydn & Kennedy Kimball, ME 3. Don-Sim Farms, VT 4. Fairmont Farms, VT 5. Carpsview Genetics, VT

Milking Yearling (1)

1. OCD Doorm Electric-ET (Doorman), Lamb, Rama, Black, and OCD, NY

Summer Junior 2-Year-Old (3)

1. (1st Jr) Fairmont Drive Laisy-ET (Droive), Isabel Hall, VT 2. Morrill Stronger 3968-Red (Stronger), Morrill Farm Dairy, NH 3. Chestnut-Hyll Great Beauty (Jacoby), Kurt Nieminen, CT

Junior 2-Year-Old (7)

1. Ms Abba Amazing 2319-ET (Avalanche), Oakfield Corners Dairy, NY 2. Arethusa GC Lilac (Gold Chip), Woodmansee Farms, CT 3. Ms Beauty Aval Blush-ET (Avalanche), G-M-C Farm, NH 4. (1st Jr) VT-Pond-View A Lynn-Red (Addiction-P), Ryder Hoffman, VT 5. Morrill Ava 3949-Red-ET (Avalanche), Morrill Farm Dairy, NH

Senior 2-Year-Old (4)

1. Brigeen 1st Grade Rolene (1st Grade), Reeve Twitchell, ME 2. Fairmont-RE Avlach Febe-ET (Avalanche), Fairmont LLC, VT 3. Oakfield Doorm Brilliant-ET (Doorman), Oakfield Corners Dairy, NY 4. Fairmont-RE Solmn Fiona (Solomon), Jeff & Karen Westcom, VT

Junior 3-Year-Old (5)

1. Oakfield Solom Footloose-ET (Solomon), Oakfield Corners Dairy, NY 2. (1st Jr) Savage-Leigh Goldlock-ET (Goldwyn), Isabel Hall, VT 3. Woodmansee Sid Lorraine (Sid), Clark Woodmansee III, CT 4. Brigeen Meridian 3051-ET (Meridian), Brigeen Farms, ME 5. G-M-C Diamondback Avery (Diamondback), G-M-C Farm, NH

Senior 3-Year-Old (6)

1. Kevetta Daniel Lexi (Daniel), Oakfield Corners Dairy, NY 2. Miss Outdated (Dundee), Clark Woodmansee III, CT 3. Morrill OKaffeine 3641 (O’Kaffeine), Morrill Farm Dairy, NH 4. (1st Jr) Brigeen M SS Gigi 2987-ET (Monterey), Sydney Bullard, ME 5. (2nd Jr) Amerada Bryant S Greta (Bryant), Curtis Koebke, MA

4-Year-Old (6)

1. Oakfield Addiction Emoji-Red (Addiction-P), Oakfield Corners Dairy, NY 2. Vale-O-Skene Dreams Kiara (Golden Dreams), Woodmansee Farms, CT 3. Ms Apple Andralyn-Red-ET (Defiant), Fairmont LLC, VT 4. Morrill Awesome Today (Awesome), Morrill Dairy Farm, NH 5. Haelzle Dempsey Clover (Dempsey), Barr Hill Farm, VT

5-Year-Old (4)

1. Oakfield WB Tiffany (Windbrook), Oakfield Corners Dairy, NY 2. Lookout Olympian Allstar (Olympian), Fairmont LLC, VT 3. Morrill Addiction-P 3226-ET (Addiction-P), Morrill Farm Dairy, NH 4. Chestnut-Hyll True Beauty (Atwood), Kurt Nieminen, CT

Aged Cow (3)

1. Allyndale Shocking Lilac (Aftershock), Fairmont LLC, VT 2. Ms Aubies About Last Nite-ET (Atwood), Aubergine Partners, NH 3. Morrill Monty 3013, Morrill Farm Dairy, NH

Production Cow (1)

1. Oakfield Reality Harmony-ET (Reality-Red), Oakfield Corners Dairy, NY

Recent Posts

See All

© 2023 by the New England Holstein Association.