2019 Connecticut/Rhode Island State Holstein Show

2019 Connecticut/Rhode Island State Holstein Show July 20, 2019 Durham Fairgrounds Judge Adam Liddle, NY 43 heifers, 23 cows

Premier Breeder: Todd Whittier Premier Exhibitor: Paul Saunders

Grand Champion – Open Show Champion & BU – 1st Senior 3-Year-Old: Vale O Skene Dream Kiara (Gold Dreams), O: Tim Coon, Elizabeth Coon, Clark Woodmansee, C, T, E Coon, J & A Perotti

Reserve – 1st Junior 3 -ear-Old: Whittier-CT Lavender-Red (Awesome-Red), B/O: Todd Whittier, Cybil Fisher

Honorable Mention – 1st 4-Year-Old: Millborne-MG Ladd P Tiffany (Ladd-P-Red-ET), B/O: Morey Miller

Best Bred & Owned – 1st Junior 3-Year-Old: Whittier-CT Lavender-Red (Awesome-Red), B/O: Todd Whittier, Cybil Fisher

Senior Champion – Open Show Champion – 1st 4 Year Old: Millborne-MG Ladd P Tiffany (Ladd-P-Red-ET), B/O: Morey Miller

Reserve – Aged Cow: Millborne-MG Phoenix Timone (Phoenix-ET), B: Morey Miller, O: Paul Saunders

Honorable Mention - 2nd Place 4-Year-Old: Cedar Ridge Gold Girlfriend (Gold Chip), O: Casey Wolf, Todd Whittier

Senior Champions & Grand Champions– Junior Show

Champion – Junior 2-Year-Old: Whittier Farms Awe Trix-Red (Awesome-Red), O: Oliver Ducharme

Reserve – Senior 2-Year-Old: R-E-W Lovato (McCutchen 1174-ET), B/O: Michael Wolf

Honorable Mention – Senior 3-Year-Old: Arilane Glavco Jewel (Glavco), B: Morgan Betti

Intermediate Champion – Open Show Champion – 1st Junior 3-Year-Old: Whittier-CT Lavender-Red (Awesome-Red), B/O: Todd Whittier, Cybil Fisher

Reserve – 2nd Junior 3-Year-Old: Whittier-CT Lavender-Red (Awesome-Red), B/O: Todd Whittier

Honorable Mention– 2nd Junior 3 Year Old: Stunning Awesm Avery-Red (Awesome-Red), O: Chestnut-Hyll Farm

Junior Champion – Open Show Champion – Fall Yearling: R-E-W So Lois (Solomon-ET), B/O: Michael Wolf

Reserve – Winter Calf: Whittier-Farms Monica-Red (Unstopabull), B: Todd Whittier, O: Kate Poitras

Honorable Mention - Windsorville Candy Cane (Solomon-ET), B/O: Emily Syme

Junior Champion – Junior Show Champion – Fall Yearling: R-E-W So Lois (Solomon-ET), B/O: Michael Wolf

Reserve – Winter Yearling: Windsorville Candy Cane (Solomon-ET), B/O: Emily Syme

Honorable Mention – Fall Calf: Martin-Place GC Tyra-ET (Gold Chip-ET), O: Ashley Longest

Junior Best Three 1st - Entries of Todd Whittier 2nd Open and 1st Junior - Entries of Margaret Brady

Spring Calf (5) 1st Open and 1st Junior: Hannan 337, O: Timothy Coon

2nd and 2nd Junior: Hannan 338, O: Cameron Coon

Winter Calf (6) 1st Open: Whittier-Farms Monica-Red (Unstopabull), B: Todd Whittier, O: Kate Poitras

2nd Open: Cedar Rail Sol Heineken (Soloman), B/O: Casey Wolf

1st Junior & 4th Open: Woodmansee Dempsey Dillon (Dempsey), O: Michael Wolf

2nd Junior & 5th Open: Fairmont Curry Tanner (Runaway), O: Ella Shamis-Udicio

Fall Calf (11) 1st Open & 1st Junior: Martin-Place GC Tyra-ET (Gold Chip-ET), O: Ashley Longest

2nd Open: Whittier-Farms Cassidy-Red (Unstopabull), O: Todd Whittier

2nd Junior & 4th Open: Whittier Farms Cruella-Red (Rev-Me-Up-Red), O: Michael Wolf

Summer Yearling (11) 1st Open & 1st Junior: Powder-Hill Doorman Patch (Doorman), O: Rebecca Syme

2nd Open: Millborne Doorman Tribute (Doorman), B: Morey Miller, O: Paul Saunders

2nd Junior & 6th Open: Col-Aug All about It Jackie (Al About It-ET), O: Sophia Penisse

Spring Yearling (6) 1st Open & 1st Junior: R-E-W So Haley (Solomon-ET), O: Emily Syme, Morey Miller, Paul Saunders

2nd & 2nd Open: Lawrence-FF Diggerdumptruck (Hammertime-ET), B/O: Taylor Lawrence

Winter Yearling (2)

1st Open & 1st Junior: Windsorville Candy Cane (Solomon-ET), B/O: Emily Syme

2nd Open: R-E-W Danica (Lotus-ET), B: R-E-W, O: Colleen Augur

Fall Yearling (5)

1st & 1st Junior: R-E-W So Lois (Solomon-ET), B/O: Michael Wolf

2nd Open: Whittier-Farms Solomn Lunge (Solomon-ET), B: Todd Whittier, O: Paul Saunders

2nd Junior & 3rd Open: Fairmont Offer Lane (Offer-ET), O: Kayla Davis

Futurity (2) 1st Open & 1st Junior: Watch-Hill Dback Elvira (Diamondback), O: Danny Schneider

2nd Open & 2nd Junior Watch-Hill About Dallas-Red PO (All About It-ET), O: Mikaela Schneider

Junior 2-Year-Old (3) 1st Open & 1st Junior: Whittier Farms Awe Trix-Red (Awesome-Red), O: Oliver Ducharme

2nd Open & 2nd Junior: Watch-Hill About Dallas-Red PO, O: Mikaela Schneider

Senior 2-Year-Old (7) 1st Open & BU: Maples-MP McCutchen Trix (McCutchen 1174-ET), B/O: Paul Saunders

2nd Open & 1st Junior: R-E-W Lovato (McCutchen 1174-ET), B/O: Michael Wolf

3rd Open & 2nd Junior: Watch-Hill Dback Elvire (Diamondback), O: Danny Schneider

Junior 3-Year-Old (2) 1st Open & BU: Whittier-CT Lavender-Red (Awesome-Red), B/O: Todd Whittier, Cybil Fisher

2nd Open: Stunning Awesm Avery-Red (Awesome-Red), O: Chestnut-Hyll Farm

Senior 3-Year-Old (3) 1st Open & BU: Vale O Skene Dream Kiara (Gold Dreams), O: Tim Coon, Elizabeth Coon, Clark Woodmansee, C, T, E Coon, J & A Perotti

2nd Open: Chestnut-Hyll Goldchip Anna (Goldchip), B/O: Chestnut-Hyll Farm

1st Junior & 3rd Open: Arilane Glavco Jewel (Glavco), B: Morgan Betti

4 Year Old (4) 1st Open & BU: Millborne-MG Ladd P Tiffany (Ladd-P-Red-ET), B/O: Morey Miller

2nd Open: Cedar Ridge Gold Girlfriend (Gold Chip), O: Casey Wolf, Todd Whittier

5 Year Old (1) 1st Open: Millborne-MG Clark Twister (Goldwyn Clark-ET), B: Morey Miller, O: Paul Saunders

Aged Cow in Milk (2) 1st Open: Millborne-MG Phoenix Timone (Phoenix-ET), B: Morey Miller, O: Paul Saunders

2nd Open & 1st Junior: Woodrose D Madison (Destry-ET), B: Woodmansee & Thorn, O: Margaret Brady

150,000-lb Cow (1) 1st Open: Millborne MG Dundee Twilite, B/O: Morey Miller

Produce of Dam 1st – Entry of Paul Saunders 2nd – Entry of Colleen Augur

Dam & Daughter 1st – Entry of Paul Saunders 2nd & 1st Junior - Entry of Margaret Brady

Best 3 Females 1st – Entry of Todd Whittier 2nd – Entry of Morey Miller

Recent Posts

See All

© 2023 by the New England Holstein Association.